Onursal Başkandan

Onursal Başkandan

Böyle bir birlikteliğin ihtiyacını 2008 yılında tespit ettik. Bu ihtiyaç için ya klasik olarak “kervan yolda düzelir.”, yaklaşımı ile yola çıkacak, büyük ihtimalle de çölde susuzluk başta olmak üzere bir çok süreç engellemesi ile karşılaşıp yok olacaktık ya da önce her türlü hazırlığımız yapıp, sürdürülebilir bir yolculuğa çıkacaktık. Çünkü bu işte yolculuk araç değil amaçtı. Tez canlılık yapmadık…

Önce, site yönetimlerinin ülkemizdeki durumun tespitini yaptık: Kooperatifçilik, dernekçilik yaklaşımı ile site yönetimlerinin oluşturulduğunu ve maalesef teorisinde bahsedilen “malikler birliğinden” ziyade “malikler muhalefeti-malikler ayrılığı” gerçeği ile karşılaştık.

Kat mülkiyeti mevzuatı konusunda, ülkemizde ve dışarıda, çalışmaları yapılmış, yayınlanmış  bir çok eser olmasına rağmen, sahada ezber, kulaktan duyma, şehir efsaneli bir başka mevzuat uygulamasına şahit olduk.

“Her şeyin başı eğitim, farkın ve farkındalığın  kaynağı bilgi” gerçeğinden yola çıkalım dedik. Çeşitli akademik ve resmi mercilerle, özerk otoriteleri inceledik. 84 adet ulusal-uluslar arası hatta ezber, ticari kaygılı piyasaya sürülmüş kitap-makale-kitapçığı inceledik, yüzlerce web sitesi-forumu inceledik, onlarca hukuk bürosunu,site yönetimlerini ziyaret edip, kurularda bulunduk.

Sonunda hukukçu ve mali müşavir, profesyonel ve hukuki kurul üyelerinden güncellemelerle, büyük ve sektör marka öncüsü üç inşaat firmasının da maddi- manevi desteğini alarak, hatta buralarda yılarlımızı verip mesai mefhumu gözetmeksizin geceli-gündüzlü çalışarak “İLERİ SİTE YÖNETİMLERİ KİTABI’nı”   oluşturduk. Bu kitabı kaynak yaparak sürekli eğitimde belli bir standardın üzerine çıkmış bir üniversitemizle Türkiye’de ilk “PROFESYONEL SİTE YÖNETİMLERİ SERTİFİKA PROGRAMINI” başlattık. Bunun yanında tüm saha hizmet departmanları için çalışma kılavuzları kaleme aldık. Böylece ülke genelinde 250’den fazla site yöneticisi, kat maliki ve site müdürünü sertifikalandırdık. Yine sektörde bir ilk olan “Site Yönetimleri Dergisini” yayınladık. Tüm bunları üç-beş kişi kendi maddi olanaklarımızla yaptık. Artık yolculuğumuzda çölden öte bir yaşam alanı oluşmuştu.

Bu hazırlıklarımız esnasında açıkçası bir çok resmi ve özel kurumun bırakın yardımını tam tersi zorluk çıkarmalarına da şahit olduk. Bizler gibi bir yol hazırlığını yapmadan, ezberden oluşturulan sertifika programlarıyla, dernekleşmelerle de karşılaştık.

Bugün ise uluslar arası ve ulusal organizasyon kalitesinin de üstünde, toplum hayatına büyük destek verip, konusunda otorite olacağından asla şüphe duymadığımız derneğimiz; ARSİYONDER’de bir nefer olarak hizmet vermenin, çabada bulunmanın manevi hazzını yaşıyoruz. Çünkü asıl moral kaynaklarından biri de; “ toplumdan aldıklarını topluma vermektir”. Bu toplum sayesinde vatan edindik, vatandaş olduk, kendimizi-yarınımızı güvende hissettik ve belli bir yaşa geldik ve borcumuzu ödeyip katkımızı verme zamanımız geldi.

Maddi ve manevi özveri ile bizlere inanıp gece-gündüz hiçbir karşılık beklemeden destek veren ve bugün derneğin geçici yönetimini oluşturan yediliye ve üyelerimize , şimdiden “daha güvenli-daha bakımlı-daha temiz, sakinlerin kendilerini özel hissedeceği, sürdürülebilir sakinler memnuniyeti ve emlak değerinin artırılabileceği hukuki-mali-idari-sosyal yapısallıkta personel-malzeme-eğitim-prosedür dörtgeninde organize olmuş yaşam alanlarının” oluşturulmasında verdikleri ve verecekleri katkı için teşekkür ediyorum.

Saygılarımla…

Nihat DÖNMEZ

ARSİYONDER ONURSAL BAŞKANI

Makine Mühendisi

Emlak Müşaviri

Site Yönetimleri Danışmanı

Arel Üniversitesi Eğitmeni

Nihat DÖNMEZ – CV